• Infolinka: 722 983 983 (PO–ČT 9–12 h, 13–15 h, PÁ 9–11 h)

Otázky a odpovědi

Nejčastější otázky a odpovědi

Aneb vše co chcete vědět o říčanské parkovací zóně.

Na těchto stránkách www.parkujdobre.cz se zaregistrujte prostřednictvím e-mailu, který jste zadávali do parkovacího oprávnění a zvolte si heslo, následně se přihlaste. Objeví se vaše parkovací oprávnění, resp. parkovací karta, kde zadáte příkaz změnit a následně vrátit kartu, zde vyplníte číslo bankovního účtu a my vám do týdne vrátíme poměrnou částku za nevyužité parkovné.
Rádi vám také poradíme na pobočce Czech Point na Masarykově nám. 83 nebo na infolince: 722 983 983 (PO–ČT 9–12 h, 13–15 h a PÁ 9–11 h)
Parkovné je možné platit v automatech, ale také pomocí aplikace MPLA nebo SMS platbou na čísle 90230. Cena je stejná: 10 Kč na 30 minut, 20 Kč na dalších 30 minut, a potom každá další minuta za 1 Kč.
Parkování v Říčanech DOČASNĚ bez regulace a ZDARMA (svislé dopravní značení je dočasně zneplatněno zakrytím).
DOČASNÁ OPATŘENÍ:
  • Parkování na ulicích a na parkovištích (včetně nádraží) je zdarma. Není možné platit přes aplikace, SMS, ani v parkovacích automatech. Všechny možnosti jsou zablokovány.
  • Dopravní situace na Masarykově náměstí byla neúnosná. Kraj zrušil veškeré dopravní značení, takže parkování na náměstí nemohlo být regulováno. Proto odbor dopravy na náměstí urychleně znovu stanovil dopravní značky, aby se situace vrátila do původního stavu. Parkovné je možné platit v automatech, ale také pomocí aplikace MPLA nebo SMS platbou na čísle 90230. Cena je stejná: 10 Kč na 30 minut, 20 Kč na dalších 30 minut, a potom každá další minuta za 1 Kč.
Platnost vydaných parkovacích karet bude automaticky prodloužena o dobu, kdy bude parkovací systém pozastaven. V případě zájmu vám bude vrácena část ceny roční karty. Rádi vám poradíme na infolince: 722 983 983 (PO–ČT 9–12 h, 13–15 h a PÁ 9–11 h).
Rada města vydala nařízení, kterým se zjednodušil systém placeného parkování v rámci projektu Parkuj dobře v Říčanech. Místo devíti malých rezidentních oblastí, byla zavedena pouze JEDNA placená zóna (rozloha oblasti se nezvětšila!). V návaznosti na změnu zón rada města přijala i nový ceník, který je levnější a jednodušší. Cena za parkování pro Říčaňáky je 100 Kč na rok. Ceník bude uplatňován až po úpravě dopravního značení. Budeme vás včas informovat.
Pokud v průběhu realizace parkovacích zón zjistíte nesrovnalosti vlastního technického provedení, NEVÁHEJTE NÁS KONTAKTOVAT. Nic není dokonalé. Budeme se snažit vyhovět všem relevantní podnětům a v případě potřeby zjednáme nápravu. Informujte nás o problému prostřednictvím formuláře (otázky a odpovědi) nebo emailem na tomto webu. Nezapomeňte uvést přesnou polohu (adresa a číslo popisné), kde se problém nachází. Děkujeme. I díky Vašim postřehům bude systém dokonalejší.
Mapu města s vyznačenou zónou placeného stání a všemi oblastmi naleznete na www.parkujdobre.cz. Obecně se jedná o širší centrum města až po ulici Černokosteleckou včetně nádraží a jeho okolí. Ulice Černokostelecká není do parkovací zóny zahrnuta.
Pokud si nekoupíte parkovací kartu (o těch píšeme dále), pak pro vás platí základní tarify: na ulici 10 Kč / 1 hod. (max. 10 hod.), na parkovištích 10 Kč / 1 hod. (max. 40 Kč / celý den).
Zdarma se na ulicích a parkovištích v centru města parkuje mimo čas provozu placených zón, který je od pondělí do pátku 8–18 hod.
Parkování na Masarykově nám. zůstává zpoplatněno pro všechny (včetně držitelů parkovacích karet) v čase PO–PÁ 8–18 hod., SO 8–12 hod. Za prvních 30 min. platíte 10 Kč, prvních 60 min. bude stát 30 Kč. Každá další 1 minuta = 1 Kč. Max. délka parkování je omezena na 3 hod.
Placení parkovného přináší nově mnohem vyšší uživatelský komfort. U placení v automatu (kartou či klasicky mincemi) zadáváte pouze RZ vozu. Odpadá tak nutnost vkládat za sklo parkovací lístek. Alternativou k automatu je nově placení prostřednictvím mobilních technologií (známá aplikace MPLA či web parkujdobre.cz). Ty nejen samy poznají místo na mapě, kde se nacházíte, ale pokud se zdržíte, dobu parkování vám umožní na dálku i pohodlně prodloužit. Držitelé parkovacích karet v místech svého oprávnění již samozřejmě nic neplatí.
Pokud svůj vůz parkujete na dvoře či v garáži neplatíte nic. Pokud chcete na vyznačených místech pro parkování stát v době zpoplatnění, pak jste Říčaňák oblast 1–9 a máte na výběr dvě parkovací karty: pro místo vašeho bydliště a přímo sousedící oblasti pouze za 100 Kč / rok nebo za 1 000 Kč / rok pro všechny oblasti 1–9 (tedy celou parkovací zónu).
V tomto případě jste Říčaňák oblast 0 a ve své oblasti parkujete nadále zdarma. V oblastech 1–9 se při stání na ulici či parkovištích můžete rozhodnout, zda platit hodinové tarify nebo si zakoupit roční parkovací kartu za 1 000 Kč (tedy asi 84 Kč / měsíc). Doporučujeme si dobře rozmyslet, zda se vám karta vyplatí.
Pak jste Abonent. Roční karta vás stojí 2 000 Kč pro oblast sídla a sousedící oblasti nebo 4 000 Kč za celou zónu 1–9. Pokud jste z oblasti 0, parkujete v ní stále zdarma a můžete si koupit jen kartu pro celou parkovací zónu. K dispozici máte rovněž přenosné karty bez uvedení RZ: 4 000 Kč pro oblast sídla a sousedící oblasti a 8 000 Kč za celou zónu (1–9).
Pokud máte dvě (tři, ...) auta v rodině, každé může být napsané na jednoho z partnerů či dospělého potomka. Podmínkou je pouze trvalý pobyt v Říčanech. Vůz mezi sebou nemusíte přehlašovat! Stačí pouze doložit, že patří členu vaší rodiny. U služebních aut stačí potvrzení firmy, že jej užíváte v rámci zaměstnání.
Ano! Senioři 65+, ale i lidé ZTP, PNP mají nárok na 50% slevu na všechny varianty parkovací karty. Zvýhodněné jsou i vozy s ekologičtějším provozem a motocykly (sleva 90 %).